Častá téma v organizáciách, je ako efektívne riadiť riziká. Norma ISO 9001 vyžaduje, aby organizácie riadili svoje riziká ako súčasť svojho systému manažmentu kvality (SMK). Toto znamená, že organizácia musí identifikovať riziká a príležitosti v súvislosti s jej SMK a následne ich riadiť pomocou vhodných opatrení.
Riadenie rizík v súlade s normou ISO 9001 pomôže organizácií identifikovať množstvo potenciálnych rizík a príležitostí, ktoré by mohli mať vplyv na kvalitu výrobkov alebo služieb a na spokojnosť zákazníkov. Organizácie, ktoré riadia riziká sa zameriavajú na prevenciu problémov namiesto ich riešenia a pomáha im to minimalizovať náklady spojené s chybami alebo nedostatkami v kvalite.
Identifikácia rizík je kľúčovým prvkom riadenia rizík v organizácii. Medzi najčastejšie spôsoby ako identifikovať riziká patrí:
Riadenie rizík zahŕňa opatrenia na zmiernenie alebo elimináciu rizík, ktoré organizácia identifikovala. Medzi najčastejšie možnosti ako riadiť riziká patrí:
Je dôležité, aby bolo riadenie rizík integrované do všetkých činností organizácie. Riadením rizík organizácia zlepší svoju bezpečnosť, kvalitu, zlepší efektivitu a zabezpečí plnenie legislatívnych a normatívnych požiadaviek.
Nezhoda sa týka každého prípadu, keď sa produkt, služba alebo proces odchyľuje od stanovených požiadaviek, noriem alebo postupov. Ako ich identifikovať, riešiť a predchádzať im? Čo robiť, ak už nezhoda nastane?
Zobraziť viacV článku "Ako sa vyvíjajú normy ISO?" sa dozviete o procese vývoja noriem ISO. Tento proces zahŕňa niekoľko krokov, ako je identifikácia potreby, príprava návrhu, verejné pripomienky a prijatie normy. Normy ISO sa pravidelne aktualizujú, aby sa zohľadnili najnovšie poznatky a trendy v danej oblasti.
Zobraziť viacISO 9001 a ISO 14001 sú dva rôzne štandardy vydané Medzinárodnou organizáciou pre normalizáciu (ISO), ktoré majú rozdielne zamerania. Hoci sa tieto štandardy zameriavajú na rôzne oblasti riadenia, majú spoločné prvky, ktoré organizáciám pomáhajú pri dosahovaní lepších výsledkov.
Zobraziť viacdovoľte nám informovať Vás, že 25.10.2022 bola publikovaná nová verzia normy ISO/IEC 27001:2022, ktorá nahrádza normu ISO/IEC 27001:2013. Slovenská národná akreditačná služba, ako náš akreditačný orgán, stanovila v Politike PL-57 prechodné obdobie na implementáciu normy ISO/IEC 27001:2022, ktoré končí 31.10.2025.
Zobraziť viac